Welcome! Register or Login       Visit Us:   
Search this site:  
Reporting on: 6,028 meets 930,621 performances
 
 
 

Nassau Coaches Invitational

Saturday, October 15, 2011    Location: Bethpage State Park
 
Team:  Boys | Girls | Combined
 
Event Group: 
 
View by:  Overall  |  State class
Boys Cross Country 2011

Race: Class     Event: 5K XC

Place Time Name Grade School 
1 18:38.2 Lucas Pugliese 11 Island Trees  
2 18:44.4 Dmitry Baptiste 10 Hewlett  
3 19:11.6 Zachary Cho 10 Hewlett  
4 19:25.1 Dominic Sierzega 12 Glen Cove  
5 19:31.0 Tommy Brownstone 11 Island Trees  
6 19:35.1 Sam Peck 11 Seaford  
7 19:39.5 Zach Millack 10 Island Trees  
8 19:53.7 James Dachille 10 JFK Bellmore  
9 19:54.8 George Marglin 12 Island Trees  
10 19:55.6 Nickolas Conte 11 Wheatley  
11 20:09.3 Aaron Gladstein 10 Hewlett  
12 20:14.7 Blake Lee Woods 9 Glen Cove  
13 20:22.1 Matt DeBenedittis 12 Wheatley  
14 20:25.8 Dean Ostrofsky 10 JFK Bellmore  
15 20:29.5 Kyle Castoria 12 Wheatley  
16 20:32.8 Andrew Baio 12 JFK Bellmore  
17 20:36.7 Adam Kirschner 11 Island Trees  
18 21:01.4 Chris Muile 12 Island Trees  
19 21:01.7 Freddy Zhang 11 Carey  
20 21:25.0 Brett Parket 12 Great Neck North  
21 21:33.3 Ryan Schumer 11 Carey  
22 21:36.1 Dillon Hanel 10 Wheatley  
23 21:36.4 Ahmad Khanzada 11 Wheatley  
24 21:38.8 Sebastian Bula 12 Island Trees  
25 21:42.4 Nico Ritirato 11 Carey  
26 21:52.1 Kevin Narvaez 11 Carey  
27 21:58.9 Jerry Kim 12 Bethpage  
28 22:23.1 Elias Blinkoff 11 Glen Cove  
29 22:43.0 John Minikel 11 Island Trees  
30 22:43.2 Ricky Liang 12 Glen Cove  
31 22:51.5 Jack Giunta 11 Wheatley  
32 22:55.7 Tom Giunta 10 Wheatley  
33 22:56.7 Hantzner Bonnet 11 Carey  
34 23:56.7 ARJUN RAMANI 12 Herricks  
35 24:04.9 Paul Hilton 11 Wantagh  
36 24:13.7 Justin Tam 9 Great Neck North  
37 24:19.3 Jonah Lipton 11 CSH  
38 24:21.6 Brendan Murchie 11 Carey  
39 24:21.9 Andrew Bruno 11 JFK Bellmore  
40 24:49.5 Geoffrey Decoster 9 Glen Cove  
41 24:52.6 Nicholas Arcieri 11 Wheatley  
42 25:41.6 Jonathan Kashine 12 Wheatley  
43 26:04.1 Christopher Soldano 12 Herricks  
44 26:43.3 Garret Dennis 9 Glen Cove  
45 26:44.4 Jack Engle 12 JFK Bellmore  
46 29:52.8 Anand Misra 12 CSH  
 

Race: Frosh     Event: 5K XC

Place Time Name Grade School 
1 18:19.7 Chuck Skidmore 9 Mepham  
2 18:39.9 Keton Kakkar 9 Port Washington  
3 18:46.5 Ryan Clifford 9 MacArthur  
4 18:54.8 Taro Katayama 9 Port Washington  
5 19:12.4 Robert Boschert 9 Mepham  
6 19:22.4 Carter Paterson 9 Manhasset HS  
7 19:29.8 Tommy Fruhauf 9 Manhasset HS  
8 19:37.8 John Reddington 9 Manhasset HS  
9 19:51.6 Matt Mcgovern 9 Long Beach  
10 19:52.6 Billy Nolan 9 Mepham  
11 19:53.9 Sam Goldman 9 Port Washington  
12 20:12.0 Jon Speigel 9 Mepham  
13 20:35.5 Steven Hurst 9 Long Beach  
14 21:01.5 Scott La Marca 9 Herricks  
15 21:09.2 Robert Lang 9 Mineola  
16 21:11.4 2atthew Neubauer 9 Massapequa  
17 21:20.1 HaeJin Park 9 Jericho  
18 21:27.9 Richard Wu 9 Jericho  
19 21:29.6 Daniel Chen 9 Roslyn  
20 21:32.9 Paul Douglass 9 Long Beach  
21 21:40.5 Ben Varnas 8 Seaford  
22 21:40.7 Dan Berlin 12 Mepham  
23 21:52.8 Chris Angelidis 9 Great Neck North  
24 21:57.7 Benjamin O'Brien 10 Port Washington  
25 22:04.5 Jack Simon 9 Port Washington  
26 22:05.3 Justin Iovino 9 Oceanside  
27 22:09.1 Jordan Weinstock 9 Wheatley  
28 22:13.9 Timothy Charles 9 Bethpage  
29 22:18.2 Jack Alboher 9 Mepham  
30 22:30.1 Chris Mueller 9 Mineola  
31 22:39.1 Balal Tahir 9 Herricks  
32 22:40.4 George Yiachos 9 Manhasset HS  
33 22:46.2 Avery Chu 9 Manhasset HS  
34 22:49.0 Terry Choi 9 Jericho  
35 22:56.6 Chris Coakley 8 Seaford  
36 23:01.9 Harshil Garg 9 Bethpage  
37 23:06.1 John Casella 9 Wantagh  
38 23:22.9 Daniel Hanover 9 Great Neck North  
39 23:25.5 Austin Andriano 9 Seaford  
40 23:28.5 Robert Perrone 9 Farmingdale  
41 23:43.2 Stephen Fischer 9 CSH  
42 23:48.7 James Corbett 7 Seaford  
43 24:13.1 Alex Pekoff 9 Mepham  
44 24:13.5 Steve Massamillo 9 Oceanside  
45 24:16.1 Daniel Pritzker 9 Roslyn  
46 24:20.3 Neil Shahdadpuri 9 Wheatley  
47 24:26.7 Cameron Ghazvini 9 Jericho  
48 24:29.0 Sean Wong 9 Herricks  
49 24:50.1 Michael Kaestel 9 Mineola  
50 24:50.9 Andrew Jedd 9 Bethpage  
51 24:54.7 Owen Welsh 9 Manhasset HS  
52 25:00.2 Justin Shapiro 9 JFK Bellmore  
53 25:08.0 Arihant Jain 9 Manhasset HS  
54 25:17.4 Christian Wang 9 Roslyn  
55 25:20.0 Brian Tehrani 9 Great Neck North  
56 26:01.5 Nick Paldino 9 Mineola  
57 26:02.0 Ian Tornquist 9 Wheatley  
58 26:10.4 Jesse Ames 9 Jericho  
59 26:19.1 Sam Dascher 9 JFK Bellmore  
60 26:22.6 Tom Hannen 9 Oceanside  
61 26:54.7 Brendan Creagh 9 Massapequa  
62 26:55.1 Benji Marcus 9 Manhasset HS  
63 27:02.6 Kunal Panwar 9 Herricks  
64 27:56.8 Rohan Gulati 11 Herricks  
65 28:36.2 Austin Katz 9 Herricks  
66 29:08.8 Demetri Limperopoulos 9 Herricks  
67 29:11.9 Thomas Fitzpatrick 9 Bethpage  
68 30:10.8 Ronn Mathew 9 Mineola  
 

Race: JV     Event: 5K XC

Place Time Name Grade School 
1 19:19.1 Lawrence Chianese 12 Farmingdale  
2 19:39.8 Danny Deluna 11 Massapequa  
3 19:52.4 Brian Sayrafe 11 Massapequa  
4 19:52.9 Liam Creagh 12 Massapequa  
5 19:55.2 Kelson Haberlack 11 Massapequa  
6 20:08.1 Taehoon Kim 11 Port Washington  
7 20:12.9 Sam Schwartzwald 11 Mepham  
8 20:15.6 Mike Casola 11 Mepham  
9 20:18.0 Joseph Doria 11 Massapequa  
10 20:20.7 Kevin Chang 11 Farmingdale  
11 20:25.2 Raymond Biocchi 11 Massapequa  
12 20:38.8 Brian Ackerman 10 South Side  
13 20:39.2 Max Kimmel 12 South Side  
14 20:43.5 Joe Skidmore 11 Mepham  
15 20:47.2 Hunter Rainis 11 South Side  
16 20:47.7 Kyle Sheehan 11 Mepham  
17 20:48.0 Matthew Kennedy 11 Port Washington  
18 20:48.5 Casey Marlow 11 Farmingdale  
19 20:51.5 Christopher Bonetti 11 Massapequa  
20 20:59.3 Brian Marckesano 10 South Side  
21 21:02.7 Timothy Thompson 11 Farmingdale  
22 21:06.3 Alexander Aguirre 11 Farmingdale  
23 21:07.1 Marcus Williams 11 South Side  
24 21:19.3 Ben Rubenfeld 9 South Side  
25 21:27.8 Patrick Coleman 9 South Side  
26 21:28.8 Eric Hitchings 11 Massapequa  
27 21:32.8 Timothy Woods 10 Massapequa  
28 21:38.3 Robert Tempesta 11 Farmingdale  
29 21:39.5 Joshua Friedman 11 Port Washington  
30 21:56.0 Chad Marvin 11 Mepham  
31 21:58.8 Ryan Culley 11 South Side  
32 21:59.6 Allen Zhou 11 Roslyn  
33 22:00.8 Zachary Hughes 11 Massapequa  
34 22:13.5 Jong Heon Shin 11 Port Washington  
35 22:19.0 Keith Ruiz 9 South Side  
36 22:27.9 Christian Castillo 11 Port Washington  
37 22:29.7 Tom Pitella 12 Garden City  
38 22:41.4 Eric Monsurez 11 Port Washington  
39 22:47.9 Jon Kramer 11 Garden City  
40 22:50.7 Dan Muller 12 Garden City  
41 22:50.9 Andrew Magdich 11 Garden City  
42 22:51.2 Peter D'Antonio 12 Garden City  
43 22:54.9 Robert Knatz 11 Mepham  
44 22:57.6 Thomas Cozier 11 South Side  
45 23:02.1 Mitchell Donofrio 9 South Side  
46 23:02.7 Evan Nussbaum 11 Roslyn  
47 23:07.9 Ryan Striffolino 11 Massapequa  
48 23:23.6 Tom Dempsey 11 Mepham  
49 23:29.3 Brandon Prashad 10 South Side  
50 23:44.9 Michael Au 12 Port Washington  
51 23:45.5 Evelio Perez 12 Roslyn  
52 23:51.6 Andrew Giustino 11 Massapequa  
53 23:51.9 Bart Mullin 11 Massapequa  
54 24:11.1 Seoyoon Park 12 Port Washington  
55 24:13.8 David Brookhim 11 Roslyn  
56 24:14.5 Brian Meyers 11 Mepham  
57 24:15.7 Austin McNulty 11 South Side  
58 24:23.1 Jon Cheslock 9 South Side  
59 24:31.4 Daniel Chin 11 Roslyn  
60 24:32.8 Ryan Mills 11 Massapequa  
61 24:47.1 Michael Mayorga 11 Roslyn  
62 24:50.2 Mark Kasschau 11 Massapequa  
63 24:55.3 Benjamin Hoefer 11 South Side  
64 25:00.1 Kyle Booker 11 Mepham  
65 25:03.1 Dan Blaustein 11 Massapequa  
66 25:23.0 Evan Chernack 11 South Side  
67 25:30.2 Chris Callahan 10 South Side  
68 25:51.0 Blaze Kelly 9 South Side  
69 25:52.1 Joseph Quigley 9 South Side  
70 26:28.9 Anthony Brennan 11 Massapequa  
71 27:39.6 David Chung 12 Roslyn  
 

Race: Soph     Event: 5K XC

Place Time Name Grade School 
1 17:40.4 Timmy Reilly 10 Wantagh  
2 17:44.5 Joseph Miller 10 Seaford  
3 18:09.4 Andrew Bloniarz 10 Wantagh  
4 18:30.0 Matthew Weilep 10 Manhasset HS  
5 18:44.8 John Marcucci 10 Manhasset HS  
6 19:15.0 Joseph Pinto 10 Massapequa  
7 19:16.4 Thomas Lesniak 10 Seaford  
8 19:22.1 Matthew Clark 10 Seaford  
9 19:32.8 Anthony Bouchard 10 Wantagh  
10 19:34.2 Stephen Tranchina 10 Manhasset HS  
11 19:49.3 Timothy Woods 10 Massapequa  
12 19:50.4 Richard Monaco 10 Wantagh  
13 20:00.8 Kenny Hanlon 10 CSH  
14 20:15.9 Ryan Wu 10 Jericho  
15 20:31.8 Alexander Russo 10 Bethpage  
16 20:33.8 Matthew Blasi 10 Seaford  
17 20:34.6 Dan Miller 10 Oceanside  
18 20:39.1 Onkar Singh 10 Hicksville  
19 20:40.3 Brad Spilka 10 Manhasset HS  
20 20:41.1 Jacob Petty 10 Port Washington  
21 20:44.1 Anthony Tesoriero 10 Massapequa  
22 20:45.4 Justin Truglio 10 Port Washington  
23 20:53.3 Kyle Bentley 10 Manhasset HS  
24 20:55.5 Mike Agarenzo 9 Oceanside  
25 21:01.7 Erick Celeddonio 10 Oceanside  
26 21:03.4 Darshveer Singh 10 Hicksville  
27 21:16.5 Mellique Nicholas 10 Mineola  
28 21:33.3 Ariel Kadouri 10 Great Neck North  
29 21:52.7 Scott Katzmann 10 Manhasset HS  
30 21:53.0 Kevin Rauchenberger 10 Roslyn  
31 22:00.2 Brian O'Sullivan 10 Massapequa  
32 22:22.0 Charlie Malhame 10 Manhasset HS  
33 22:24.1 Chun Leung Liu 10 Port Washington  
34 22:32.1 Adam Weinstein 10 Oceanside  
35 22:34.4 Matthew Josephs 10 Bethpage  
36 23:08.7 John Shelley 10 Oceanside  
37 23:10.2 Flo Legoupil-Maier 10 Oceanside  
38 23:10.5 Conor Cicione 10 Oceanside  
39 23:12.9 Adel Elkosh 10 Herricks  
40 23:19.3 Ivailo Dukov 10 Hicksville  
41 23:30.2 Donny Allen 10 Seaford  
42 23:35.2 Albert Hsiung 10 Jericho  
43 23:40.1 Oliver Hu 10 Jericho  
44 23:58.0 Michael Letzter 10 Massapequa  
45 24:00.5 Alex Schillio 10 Lawrence  
46 24:01.0 Steven Hart 10 Wantagh  
47 24:03.4 Richard Feder 10 Great Neck North  
48 24:06.2 Justin Liberta 10 Manhasset HS  
49 24:15.2 Jimin Bang 10 Jericho  
50 24:17.3 Asad Jung 9 Hicksville  
51 24:17.9 3atrick Sheehan 10 Massapequa  
52 24:25.9 John Paul Rosal 10 Seaford  
53 24:31.7 Daniel Bach 11 Oyster Bay  
54 25:06.2 Brandon Hamroff 10 Great Neck North  
55 25:11.3 Reza Sabooni 9 Roslyn  
56 25:16.0 Min Kim 10 Jericho  
57 25:17.2 Andrew Wang 10 Roslyn  
58 25:58.2 Jeremy Sola 10 Bethpage  
59 26:18.2 Pranay Lunavat 10 Manhasset HS  
60 26:19.3 Christopher Tesoriero 10 CSH  
61 26:46.6 Matthew Lifman 10 JFK Bellmore  
62 27:00.2 Philip Haas 12 Hewlett  
63 29:04.9 Ruben Renderos 10 Mineola  
64 29:36.1 Dan Arndt 9 JFK Bellmore  
 

Race: Varsity 1     Event: 5K XC

Place Time Name Grade School 
1 17:28.3 Bryant Babel 10 Oceanside  
2 17:36.2 Brian Benesch 11 Oceanside  
3 17:46.6 Rich Gold 12 Oceanside  
4 18:02.4 Nicholas Sapountzis 11 Port Washington  
5 18:09.5 Jackson Lathrop 11 Port Washington  
6 18:12.5 Paolo Bertolotti 12 Port Washington  
7 18:41.1 James Gallagher 11 Port Washington  
8 18:45.0 Miles Kurtz 11 Port Washington  
9 18:46.5 Robert Kelly 11 Oceanside  
10 19:09.7 Julian Faccibene 11 Port Washington  
11 19:20.9 Joseph Kocaj 10 Oceanside  
12 19:22.9 Leandro Nogiueira 12 Carle Place  
13 19:44.4 Pedro Vela 12 Mineola  
14 19:50.4 Matthew Rybecky 11 Port Washington  
15 19:52.4 Gracius Claude 12 Oceanside  
16 20:48.2 Anthony Philippou 11 Lawrence  
17 21:39.8 Tom Albert 11 Oceanside  
18 21:42.6 Nick Turco 11 Lawrence  
19 21:55.4 Alex Barbieri 11 Lawrence  
20 22:05.5 Zachary Englis 12 Mineola  
21 22:13.8 Antonio Posillico 12 Carle Place  
22 22:23.2 James Schneider 11 Lawrence  
23 23:04.7 Brian Olmedo 12 Lawrence  
24 23:05.1 Alec Visslailli 10 Carle Place  
25 23:21.6 Daniel Bostrom 10 Floral Park  
26 23:40.9 Andrew Burkhardt 11 Floral Park  
27 23:45.3 Nick Konzelman 9 Floral Park  
28 23:52.8 Conor Klaum 10 Floral Park  
29 24:55.9 Luke DeIulio 10 Carle Place  
30 25:05.8 Shawn Green 11 Lawrence  
31 25:13.4 Ben Breban 11 Lawrence  
32 27:51.4 Stephen Harrington 9 Carle Place  
 

Race: Varsity 2     Event: 5K XC

Place Time Name Grade School 
1 17:35.5 Gabe Skugor 11 New Hyde Park  
2 17:51.2 Kyle Smith 11 Massapequa  
3 17:57.2 Brendan Donohue 12 Mepham  
4 18:05.4 Dan Finnegan 11 Garden City  
5 18:15.9 Steven Forte 10 Mepham  
6 18:24.7 Mike Puleio 11 Massapequa  
7 18:26.6 Peter Morelli 15 Long Beach  
8 18:28.0 Andrew Morra 11 Garden City  
9 18:30.4 Daniel Holohan 10 Farmingdale  
10 18:31.3 George Lawoo 12 Mepham  
11 18:37.6 Lawrence Vedilago 11 Massapequa  
12 18:38.9 Jacob Kashani 11 Roslyn  
13 18:44.1 Neil Quigley 11 Garden City  
14 18:46.0 Ori Carlin 11 Roslyn  
15 18:46.2 Sahil Anand 9 Roslyn  
16 18:46.5 James Rail 11 Massapequa  
17 18:47.4 Charles Bendernagel 11 Mepham  
18 18:49.2 Scott Pourshalchi 9 Roslyn  
19 18:54.0 steven Bradley 12 Garden City  
20 18:54.8 Sean Aquilino 11 MacArthur  
21 18:58.3 Luke Galasso 11 Garden City  
22 18:58.9 Mercedez Martinez 12 New Hyde Park  
23 19:01.9 Tim Feyrer 10 Garden City  
24 19:07.0 Sean Culkin 12 South Side  
25 19:08.5 Carlos Benavides 12 Long Beach  
26 19:10.1 Patrick Ducey 11 MacArthur  
27 19:11.1 Jacob Evans 12 Massapequa  
28 19:13.1 Paul McHugh 11 Farmingdale  
29 19:15.2 Mark DeSantis 10 Garden City  
30 19:15.9 Jordan Fisher 12 MacArthur  
31 19:16.1 Dan Beim 11 Mepham  
32 19:23.2 Dominic Esposito 12 Massapequa  
33 19:27.4 Jerry Carroll-Parks 11 Long Beach  
34 19:29.6 Nicholas Chen 12 Hicksville  
35 19:41.1 Danny Barrett 12 MacArthur  
36 19:52.2 Kamrynn Irani 10 Great Neck South  
37 19:54.3 John Daily 12 New Hyde Park  
38 19:54.7 Joseph DePalma 11 Farmingdale  
39 19:55.3 Kenneth Connolly 11 Farmingdale  
40 19:56.2 Donald Spampinato 11 Manhasset HS  
41 20:01.4 Kieran McCarthy 9 South Side  
42 20:13.8 Matthew Ferrone 11 Manhasset HS  
43 20:18.4 Conor Sofield 12 Long Beach  
44 20:18.6 Eric Russo 11 MacArthur  
45 20:20.7 Nickolas Boroda 12 Massapequa  
46 20:23.2 Samuel Sommer 11 Great Neck South  
47 20:27.9 Angelo Sylvester 11 Mepham  
48 20:31.4 Jesse Ferguson 11 Hicksville  
49 20:33.1 Matthew Wilshere 11 Manhasset HS  
50 20:36.4 Garrett Anderson 11 Roslyn  
51 20:48.2 Will Duggan 10 South Side  
52 20:50.8 Jonathan Klus 12 Long Beach  
53 21:00.1 Drew O'Neil 11 South Side  
54 21:02.9 Robert Aldana 11 South Side  
55 21:10.4 Andrew Montalti 10 Mepham  
56 21:12.4 James Scott 12 South Side  
57 21:15.4 Jeffrey Nan 11 Manhasset HS  
58 21:17.7 Matthew Tam 11 Manhasset HS  
59 21:19.1 Andrew Chin 11 Manhasset HS  
60 21:23.9 John Mckeon 12 Farmingdale  
61 21:28.6 Vincent Steves 10 Great Neck South  
62 21:34.0 Paul Niewierowski 12 New Hyde Park  
63 22:29.0 Joe Sweeny 11 Long Beach  
64 22:52.9 Bryan Purcell 12 Hicksville  
65 23:50.7 Evan Spinner 12 Roslyn  
66 24:08.2 Tom Condron 9 New Hyde Park  
67 24:45.8 Bryan Jimenez 12 Hicksville  
68 24:56.9 Kevin York 11 Manhasset HS  
69 25:03.1 Jeremy Tucker 11 Jericho  
70 25:24.7 Peter Zhou 11 Jericho  
71 25:55.7 Carlos Barycki 11 South Side  
72 26:10.6 Michael DeSimone 12 Hicksville  
73 26:16.1 Gurvinder Singh 10 Hicksville  
74 26:30.7 Joseph Murphy 11 New Hyde Park  
75 27:19.7 Adam Brett 11 Jericho  
76 27:24.3 Edwin Jimenez 12 Hicksville  
77 27:34.0 Nithin Sunilkumar 11 New Hyde Park  
78 27:58.7 Jason Wang 14 Jericho  
79 27:59.2 Andrew Weiss 12 Jericho  
80 29:05.8 Matthew Ospina 11 Hicksville