Welcome! Register or Login       Visit Us:   
Search this site:  
Reporting on: 6,926 meets 1,036,592 performances
 
 
 

Glen Cove Invitational

Original result sheets: Girls Results | Boys Results

Thursday, May 5, 2016    Location: Glen Cove HS
 
Team:  Boys | Girls | Combined
 
Event Group: 
 
View by:  Overall  |  State class
Boys Spring Track 2016

Race: Preliminaries(Open)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 10.8 h Timothy Hogan 12 Glen Cove  
2 11.1 h Michael Thurmond 11 Glen Cove  
3 11.2 h Will Beglin 12 Glen Cove  
4 11.3 h Sherman Sawyer 10 South Side  
5 11.4 h John Craine 11 Island Trees  
6 11.5 h Luke Cuomo 12 Wheatley  
7 11.5 h Pedro Lamarre 12 Wheatley  
8 11.5 h Sal Caccavale 11 North Shore  
9 11.7 h Xavier Rivera 10 Glen Cove  
10 11.9 h Anthony Muscarello 12 Island Trees  
11 11.9 h Vincent Bordone 10 Glen Cove  
12 12.1 h Justin Maldonado 10 Glen Cove  
13 12.3 h Precious Bolaji 10 Island Trees  
14 12.7 h Kevin Whalen 11 North Shore  
15 12.9 h Brandon Diaz 12 Island Trees  
16 13.1 h Chris Cusak 10 South Side  
17 13.2 h Owen Grennan 10 Glen Cove  
18 14.8 h Chris Williams 9 Glen Cove  
 

Race: Final(Open)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 10.8 h Michael Thurmond 11 Glen Cove  
2 10.9 h Timothy Hogan 12 Glen Cove  
3 11.0 h Will Beglin 12 Glen Cove  
4 11.4 h Sherman Sawyer 10 South Side  
5 11.7 h Pedro Lamarre 12 Wheatley  
6 11.9 h John Craine 11 Island Trees  
 

Race: Final(Varsity)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 11.8 h Sean Na 12 Great Neck South  
2 12.3 h Jordan Seneca 9 North Shore  
3 12.4 h Dakota Kessler 10 North Shore  
4 12.5 h Jose Vela 11 North Shore  
5 12.6 h Lance Kim 12 Great Neck South  
6 12.9 h Michael Bednar 10 South Side  
7 13.0 h Eric Cho 9 Great Neck South  
8 13.1 h John Pennisi 10 South Side  
9 13.2 h Jeff Yu 11 Great Neck South  
10 13.2 h Kenneth Hahn 9 Great Neck South  
11 13.2 h Hasam Abdelwahab 9 Wheatley  
12 13.2 h Brandon Hernandez 9 Island Trees  
13 13.3 h Joe Macnair 10 South Side  
14 13.3 h Sehyun Chung 9 Great Neck South  
15 13.4 h Ryan Johnson 10 Island Trees  
16 13.5 h George Mihelakis 9 Island Trees  
17 13.6 h Florian Skulumowski 10 North Shore  
18 13.7 h Anthony Galvez 12 Island Trees  
19 13.9 h Lucas Quelle 9 South Side  
20 14.0 h Kevin Chen 9 Island Trees  
21 14.2 h Scott Schwartz 10 South Side  
22 16.1 h John Rigazio 11 South Side  
 

Race: Final(Open)     Event: 110 HH

Place Time Name Grade School 
1 15.3 h Nick Vazquez 12 Wheatley  
2 17.0 h Christopher Vazquez 12 Wheatley  
3 18.0 h Daniel Baboolal 11 Glen Cove  
4 18.9 h William Pinsent 11 Island Trees  
5 18.9 h Brendan Biliski 10 North Shore  
6 19.3 h Eric Cho 9 Great Neck South  
7 19.5 h Johnny Tretolo 9 Wheatley  
8 19.6 h Howard Woods 12 Glen Cove  
9 20.1 h Joseph Busching 12 South Side  
10 20.1 h Nick Langel 9 Great Neck South  
11 20.1 h Sehyun Chung 9 Great Neck South  
12 20.2 h Xavier Rivera 10 Glen Cove  
13 20.2 h Vincent Bordone 10 Glen Cove  
14 21.0 h Luka Miocic 11 Great Neck South  
15 21.0 h Kenneth Hahn 9 Great Neck South  
16 21.8 h Florian Skulumowski 10 North Shore