Welcome! Register or Login       Visit Us:   
Search this site:  
Reporting on: 6,140 meets 959,924 performances
 
 
 

Valley Stream Challenge Invitational

Original result sheets: Boys Results | Girls Results

Saturday, April 1, 2017    Location: Valley Stream North HS
 
Team:  Boys | Girls | Combined
 
Event Group: 
 
View by:  Overall  |  State class
100 M Boys Spring Track 2017  
No. Time Place Race Athlete School  Coach Entered
1   11.18 1   Final(Event 18 Open) Jeremy Lissade Mepham  
2   11.68 2   Final(Event 18 Open) Corey Bull Roosevelt  
3   11.73 3   Final(Event 17 Open) Shalome Clarke VS Central  
4   11.93 4   Final(Event 17 Open) Chukwuemeka (Chimdi) Ukanwoke VS Central  
5   11.99 6   Final(Event 18 Open) Nicholas Simonetti MacArthur  
6   12.14 7   Final(Event 17 Open) Zaahir Forbes VS Central  
7   12.26 8   Final(Event 17 Open) Nigel Walker VS South  
 
8   12.27 9   Final(Event 17 Open) Ismail Abdullah VS South  
9   12.34 11   Final(Event 17 Open) Charlie Doherty Wantagh  
10   12.42 12   Final(Event 17 Open) Lucas Musella Kellenberg  
11   12.56 13   Final(Event 17 Open) Garry Tellus Kellenberg  
12   12.58 14   Final(Event 17 Open) Anthony Novello Mepham  
13   12.66 15   Final(Event 17 Open) Daniel Murphy MacArthur  
14   12.67 16   Final(Event 17 Open) Keanu Hibbert VS Central  
 
15   12.74 17   Final(Event 17 Open) Marcello Bellia MacArthur  
16   12.82 18   Final(Event 17 Open) Jermaine Williams-Richard VS Central  
17   12.84 19   Final(Event 17 Open) Barry Zheng Oceanside  
18   12.84 19   Final(Event 17 Open) Shemale Dennis Long Beach  
19   12.7 h    Final(Unseeded) Luke Oh New Hyde Park   *
20   13.00    Final(Open) Stephen Scarry Plainedge   *
21   13.01 21   Final(Event 17 Open) Nicholas Leong Roslyn  
 
22   12.8 h    Final(Unseeded) Dan McGuigan New Hyde Park   *
23   13.04 22   Final(Event 17 Open) Luke Piers Long Beach  
24   13.20    Final(Open) Adam Ayroso Plainedge   *
25   13.20    Final(Open) salvatore arduini Plainedge   *
26   13.1 h    Final(Unseeded) Lucas Molina New Hyde Park   *
27   13.40    Final(Open) Jason Brandel Plainedge   *
28   13.2 h    Final(Unseeded) Brandon McNally Clarke   *
 
29   13.50    Final(Open) Matthew Tringali Plainedge   *
30   13.67    Final(Open) Thomas Gleave Plainedge   *
31   13.70    Final(Open) Thomas Augeri Plainedge   *
32   13.96 23   Final(Event 17 Open) Emmil Cooper Long Beach  
33   13.9 h    Final(Unseeded) Logan Mark Clarke   *
34   13.9 h    Final(Unseeded) Austin Manjila New Hyde Park   *
35   14.0 h    Final(Unseeded) Christopher Saji New Hyde Park   *
 
36   14.1 h    Final(Unseeded) Ethan Chau Clarke   *
37   14.4 h    Final(Unseeded) Marvin Pak New Hyde Park   *
38   14.6 h    Final(Unseeded) Pantho Sayed Clarke   *
39   14.6 h    Final(Unseeded) Jeremiah Son Clarke   *
40   14.8 h    Final(Unseeded) Alvin Varghese New Hyde Park   *
41   14.8 h    Final(Unseeded) Roger Aguliar New Hyde Park   *
42   14.9 h    Final(Unseeded) Toby Valino Clarke   *
 
43   14.9 h    Final(Unseeded) Nahum Rivera Clarke   *
44   14.9 h    Final(Open) Victor Ayala Clarke   *
45   15.1 h    Final(Unseeded) Nathan Edwards New Hyde Park   *
46   15.2 h    Final(Unseeded) Jithin John New Hyde Park   *
110 HH Boys Spring Track 2017  
No. Time Place Race Athlete School  Coach Entered
1   15.77 1   Final(Event 20 Open) Anthony Romeo Oceanside  
2   16.07 2   Final(Event 20 Open) Andrew Ariza Mineola  
3   16.17 3   Final(Event 20 Open) Jeffrey Purirojejananon MacArthur  
4   16.53 4   Final(Event 20 Open) Robert Ferrara Massapequa  
5   16.55 5   Final(Event 20 Open) Dashawn Jackson Roosevelt  
6   17.06 6   Final(Event 20 Open) Matt Mannino Hewlett  
7   17.51 7   Final(Event 20 Open) Jayden Francis Hewlett  
 
8   17.93 8   Final(Event 20 Open) Tom Wollweber Oceanside  
9   18.64 9   Final(Event 20 Open) Adam Chin Roslyn  
10   18.65 10   Final(Event 20 Open) Christopher Turnier VS Central  
11   19.26 11   Final(Event 20 Open) Zion Blackman Hewlett  
12   19.62 12   Final(Event 20 Open) Nickolas Bianco Massapequa  
13   20.35 13   Final(Event 20 Open) Andrew Yan Roslyn  
14   21.01 15   Final(Event 20 Open) Kevin Perdomo VS North  
 
15   21.35 16   Final(Event 20 Open) Matthew Foster VS North  
16   21.76 17   Final(Event 20 Open) Michael Valente Mineola  
17   22.40 18   Final(Event 20 Open) Michael Wechsler Roslyn  
18   22.74 19   Final(Event 20 Open) Danny Pires Mineola  
19   23.18 20   Final(Event 20 Open) Massai Yates VS Central  
200 M Boys Spring Track 2017  
No. Time Place Race Athlete School  Coach Entered
1   22.41 1   Final(Event 24 Open) Jeremy Lissade Mepham  
2   22.67 2   Final(Event 24 Open) D'Andre Barriffe Bishop Loughlin  
3   23.04 3   Final(Event 24 Open) Brian Strachn Bishop Loughlin  
4   23.55 4   Final(Event 24 Open) Shalome Clarke VS Central  
5   24.05 5   Final(Event 24 Open) Nicholas Simonetti MacArthur  
6   24.28 6   Final(Event 24 Open) Zaahir Forbes VS Central  
7   24.69 7   Final(Event 24 Open) Charlie Doherty Wantagh  
 
8   24.91 8   Final(Event 24 Open) Akil Charles Bishop Loughlin  
9   25.01 9   Final(Event 24 Open) Daniel Murphy MacArthur  
10   25.34 10   Final(Event 24 Open) Lucas Musella Kellenberg  
11   25.39    Final(Open) Richard Imbro Island Trees   *
12   25.60 12   Final(Event 24 Open) Christopher Genirs Mepham  
13   25.67 13   Final(Event 24 Open) Ryan Dempsey Kellenberg  
14   25.91 14   Final(Event 24 Open) Chris Happel MacArthur  
 
15   26.01 15   Final(Event 24 Open) Blain Candelario VS North  
16   25.8 h    Final(Unseeded) Matthew Chung New Hyde Park   *
17   26.09 16   Final(Event 24 Open) Evan Katsounis Kellenberg  
18   26.20 17   Final(Event 24 Open) Keanu Hibbert VS Central  
19   26.22 18   Final(Event 24 Open) Adam Chin Roslyn  
20   26.38    Final(Open) salvatore arduini Plainedge   *
21   26.50    Final(Open) Stephen Scarry Plainedge   *
 
22   26.51 19   Final(Event 24 Open) Luke Oh New Hyde Park  
23   26.55 20   Final(Event 24 Open) Denzel Honore Kellenberg  
24   26.4 h    Final(Unseeded) Dan McGuigan New Hyde Park   *
25   26.70 21   Final(Event 24 Open) Christopher Beyers Kellenberg  
26   26.93 23   Final(Event 24 Open) Erik Brown Kellenberg  
27   26.99    Final(Open) Philip Blumenthal Plainedge   *
28   26.8 h    Final(Open) Steven Craine Island Trees   *
 
29   27.16 24   Final(Event 24 Open) Zachary Brown VS Central  
30   27.50    Final(Open) Anthony Galvez Island Trees   *
31   27.3 h    Final(Unseeded) Kevin Ng New Hyde Park   *
32   28.1 h    Final(Unseeded) Austin Manjila New Hyde Park   *
33   28.1 h    Final(Unseeded) Neal Patel New Hyde Park   *
34   28.2 h    Final(Unseeded) Nathan Edwards New Hyde Park   *
35   28.5 h    Final(Unseeded) Jithin John New Hyde Park   *
 
36   29.1 h    Final(Unseeded) Abishek Johnson New Hyde Park   *
37   29.60    Final(Open) Victor Obando Plainedge   *
38   31.1 h    Final(Unseeded) Marvin Pak New Hyde Park   *