Welcome! Register or Login       Visit Us:   
Search this site:  
Reporting on: 6,114 meets 960,258 performances
Athlete Profile
Brian Cho



School: Great Neck South  Class: 2019  Grade: Graduate
Share This Page
 
Rankings for the Winter Track 19/20 Season

 

Winter Track Seasons Best

Season

Class

600 M 

1000 M 

1600 M 

3200 M 

Winter Track 18/19  SR  01:35.28 02:52.43 - -
Winter Track 17/18  JR  01:37.53 02:57.83 05:05.26 11:08.30
Winter Track 16/17  SO  01:40.23 03:13.79 05:21.52 11:24.76

Spring Track Seasons Best

Season

Class

400 IH 

800 M 

1600 M 

3200 M 

Steeple - 1 Mile 

Steeple 2000 

Steeple 3000 

Spring Track 2019  SR  - 02:15.10  h - - - 07:18.50  h 11:47.30
Spring Track 2018  JR  01:10.31 02:12.70  h 04:59.89 - - - 10:59.00
Spring Track 2017  SO  - 02:15.80 05:03.70  h 11:14.10  h 11:36.00 - 11:28.15

Cross Country Seasons Bests

Season

Class

5K XC 

2.5 Mi / 4K 

2 Mile XC 

1.5 Mi XC 

Cross Country 2018  SR  18:45.1 14:58.8 - -
Cross Country 2017  JR  18:13.8 15:04.9 - -
Cross Country 2016  SO  18:47.5 16:12.5 - -
Cross Country 2015  FR  20:13.9 17:27.5 12:46.6 09:49.6
2019 - 2019

2019 Spring Track Results

Event Time Place Meet Date
Steeple 3000 11:47.30     7 Steeplepalooza, Great Neck North 05/08/19
800 M 02:17.40   h   5 Glen Cove Invitational, Glen Cove HS 05/02/19
800 M 02:15.10   h   4 League meet 5 - boys Conf. 2,4, Garden City HS 04/30/19
Steeple 2000 07:18.50   h   1 Barratta Invitational, Great Neck South 03/29/19

Prior Season Winter Track Results

Event Time Place Meet Date
18/19 Results
1000 M 02:56.68   16 Class A County Championships, St. Anthony's HS 02/06/19
1000 M 02:53.32   21 New Balance Games, Armory 01/18/19
600 M 01:35.28  PR 12 Conference 3 Championships, St. Anthony's HS 01/15/19
1000 M 03:02.35   16 Groups B & F, St. Anthony's HS 01/09/19
600 M 01:36.28   8 Gropus D & F, St. Anthony's HS 12/20/18
4x800 Meter Relay 09:10.64   16 Tim St Lawrence , Armory 12/14/18
1000 M 02:52.43  PR 32 Tim St Lawrence , Armory 12/14/18
1000 M 02:58.75   7 Section VIII Group C & F, St. Anthony's HS 12/11/18
1000 M 03:10.70   5 Herricks Holiday Invitational, Herricks HS 12/01/18
17/18 Results
1000 M 02:57.83   12 Conference 2 Championships - revised, St. Anthony's HS 01/17/18
1600 M 05:15.29   135 Stanner Games, Armory 01/13/18
1600 M 05:15.29   135 Stanner Games, Armory 01/13/18
4 x 1600 Meter Relay 20:12.60   11 Jim Mitchell Invitational, Armory 12/22/17
4 x Mile Relay 20:12.60   11 Jim Mitchell Invitational, Armory 12/22/17
1600 M 05:05.26  PR 24 Groups D & F, St. Anthony's HS 12/20/17
3200 M 11:08.30  PR 21 Groups C & F, St. Anthony's HS 12/12/17
600 M 01:37.53   24 Groups E & F, St. Anthony's HS 12/06/17
3200 M 11:15.55   17 Saint Anthony's Developmental Meet, Unspecified 12/02/17
1600 M 05:25.17   32 Saint Anthony's Developmental Meet, Unspecified 12/02/17
16/17 Results
3200 M 11:31.00   10 Conference 3 Championships, St. Anthony's HS 01/19/17
1600 M 05:21.52   17 Frosh / Soph Meet, St. Anthony's HS 01/06/17
1000 M 03:13.79   23 Frosh / Soph Meet, St. Anthony's HS 01/06/17
600 M 01:40.23   46 Coach Glynn Holiday Relay Carnival, Ocean Breeze 12/28/16
3200 M 11:24.76   26 Groups A & E, St. Anthony's HS 12/21/16
3200 M 11:41.59   25 Groups A & B, St. Anthony's HS 12/01/16

Prior Season Spring Track Results

Event Time Place Meet Date
2019 Results
Steeple 3000 11:47.30   7 Steeplepalooza, Great Neck North 05/08/19
800 M 02:17.40   5 Glen Cove Invitational, Glen Cove HS 05/02/19
800 M 02:15.10   4 League meet 5 - boys Conf. 2,4, Garden City HS 04/30/19
Steeple 2000 07:18.50   1 Barratta Invitational, Great Neck South 03/29/19
2018 Results
400 IH 01:10.31  PR 10 Don Scott Invitaional, Manhasset HS 05/18/18
1600 M 05:03.43   10 Division 2A Championships, MacArthur HS 05/15/18
Steeple 3000 10:59.00  PR 3 Steeplepoleooza, Great Neck North 05/10/18
800 M 02:12.70   4 League Meet 5 - boys Conf. 2,4, Calhoun HS 04/30/18
1600 M 04:59.89  PR 16 Port Washington Invitational, Port Washington 04/21/18
800 M 02:16.40   5 League Meet 3 - girls Conf. 2,4, Great Neck North 04/17/18
1600 M 05:13.60   3 East Meadow Invitational, East Meadow 04/05/18
Steeple 3000 11:38.50   3 13th Bob Baratta Classic, Great Neck South 03/29/18
2017 Results
Steeple 3000 11:28.15   9 Nassau County Class AA Championships, Glen Cove HS 05/23/17
800 M 02:15.80   11 Division 2A Championships, Mepham HS 05/15/17
1600 M 05:07.10   1 Herricks Invitational, Herricks HS 05/12/17
3200 M 11:14.10   3 League Meet 4 - boys Conf. 2,4, Great Neck South 04/25/17
1600 M 05:03.70   6 League Meet 3 - boys Conf. 2,4, Manhasset HS 04/18/17
Steeple - 1 Mile 11:36.00  PR Steeplepolooza (and more!), Great Neck North 04/13/17
Steeple 3000 11:36.00   18 Steeplepolooza (and more!), Great Neck North 04/13/17
Steeple 3000 11:36.00   18 Steeplepolooza (and more!), Great Neck North 04/13/17

Prior Season Cross Country Results

Event Time Place Meet Date
2018 Results
5K XC 18:59.5   60 Section 8 State Qualifier, Bethpage 11/03/18
5K XC 19:17.4   69 Section VIII Class County Championships, Bethpage 10/28/18
5K XC 19:37.4   68 Section VIII Frosh/Soph Championships , Bethpage 10/17/18
5K XC 18:45.1   6 League Meet #5 - Conference 1 & 2, Bethpage 10/10/18
5K XC 19:57.4   50 St. Anthony's Invitational , Sunken Meadow 10/05/18
5K XC 19:00.0   10 League Meet #4 - Conference 2 & 4, Bethpage 10/02/18
5K XC 19:03.3   16 League Meet #3 - Conference 2 & 3, Bethpage 09/24/18
2.5 Mi / 4K 14:58.8  PR 9 League Meet #2 - Conference 1 & 2, Bethpage 09/18/18
2017 Results
5K XC 19:59.7   57 Teddy Roosevelt/Clint Miller Inv., Bethpage 11/06/17
5K XC 18:53.6   73 Section 8 State Qualifier, Bethpage 11/04/17
5K XC 18:13.8  PR 43 Nassau Class County Champs, Bethpage 10/28/17
5K XC 18:13.8   43 Section VIII Class County Championships, Bethpage 10/28/17
5K XC 18:37.2   5 League Meet #5 - Conference 1 & 2, Bethpage 10/11/17
5K XC 19:50.7   159 St. Anthony's Invitational, Sunken Meadow 10/06/17
5K XC 18:30.8   5 League Meet #4 - Conference 2 & 4, Bethpage 10/03/17
5K XC 18:52.7   6 League Meet #3 - Conference 2 & 3, Bethpage 09/25/17
5K XC 19:49.1   11 Great Neck South Invitational, Great Neck South 09/16/17
2.5 Mi / 4K 15:04.9   5 League Meet #1 - Conference 2 & 4, Bethpage 09/12/17
2016 Results
5K XC 18:47.5   69 Section 8 State Qualifier, Bethpage 11/05/16
5K XC 19:04.5   56 Nassau Class County Champs, Bethpage 10/29/16
5K XC 19:57.5   18 Great Neck South Invitational, Great Neck South 10/22/16
5K XC 19:49.4   10 League Meet #5 - Conference 1 & 2, Bethpage 10/17/16
5K XC 19:31.3   10 League Meet #4 - Conference 2 & 4, Bethpage 10/06/16
5K XC 19:45.6   13 League Meet #3 - Conference 2 & 3, Bethpage 09/26/16
5K XC 21:16.6   47 Suffolk Coaches Invitational, Sunken Meadow 09/24/16
2.5 Mi / 4K 16:12.5   31 League Meet #2 - Conference 1 & 2, Bethpage 09/20/16
2015 Results
5K XC 20:54.2   107 Teddy Roosevelt/Clint Miller Inv., Bethpage 11/09/15
5K XC 20:27.5   91 Section 8 State Qualifier, Bethpage 11/07/15
5K XC 20:13.9   55 Nassau Class County Champs, Bethpage 10/31/15
2 Mile XC 12:46.6  PR 3 Great Neck South Invitational, Great Neck South 10/24/15
5K XC 21:44.8   51 Nassau Frosh/Soph/Junior/Senior Meet, Bethpage 10/19/15
5K XC 21:34.9   19 League Meet #5 - Conference 1 & 2, Bethpage 10/13/15
5K XC 22:09.0   32 League Meet #4 - Conference 2 & 4, Bethpage 10/06/15
5K XC 22:21.1   24 League Meet #3 - Conference 2 & 3, Bethpage 09/29/15
2.5 Mi / 4K 17:27.5   29 League Meet #2 - Conference 1 & 2, Bethpage 09/24/15
1.5 Mi XC 09:49.6  PR 65 Bob Pratt Invitational, Sunken Meadow 09/19/15
2.5 Mi / 4K 19:07.8   61 League Meet #1 - Conference 2 & 4, Bethpage 09/17/15