Welcome! Register or Login       Visit Us:   
Search this site:  
Reporting on: 6,114 meets 960,258 performances
 
 
 

Suffolk Officials XC Invitational

Saturday, October 12, 2013    Location: Sunken Meadow State Park
 
Team:  Boys | Girls | Combined
 
Event Group: 
 
View by:  Overall  |  State class
Boys Cross Country 2013

Race: Finals(Varsity B)     Event: 5K XC

Place Time Name Grade School 
1 17:14.5 Nick Sherman 11 Huntington  
2 17:35.0 Sean Grossman 11 Half Hollow Hills East  
3 18:06.3 Daniel Graham 12 Holy Trinity  
4 18:09.9 Andrew Freedman 11 Half Hollow Hills East  
5 18:16.2 Greg Makarius 11 Half Hollow Hills East  
6 18:25.8 Jake Burcham 11 Half Hollow Hills East  
7 18:37.5 Cabel McCandless 10 Lindenhurst  
8 18:40.9 Matt Mcgovern 11 Long Beach  
9 18:55.9 Jonny Perrier 11 Half Hollow Hills East  
10 19:35.2 Andrew Espey 11 Holy Trinity  
11 19:35.9 Jeevan Vangela 9 Lindenhurst  
12 19:39.3 Phillip Gunther 9 Sayville  
13 19:41.6 Orville Williams 12 Holy Trinity  
14 19:44.3 Jared Gershowitz 11 Half Hollow Hills East  
15 19:45.8 Nick Bjelke 11 Half Hollow Hills East  
16 19:54.8 Steven Hurst 11 Long Beach  
17 19:55.1 Bobby Becker 11 Mattituck  
18 20:02.7 Adam Hicks 11 Mattituck  
19 20:09.6 Lucas Webb 10 Mattituck  
20 20:18.4 Joseph Mangione 10 Holy Trinity  
21 20:23.8 Jack Dufton 10 Mattituck  
22 20:25.6 Jonathan Trencheny 12 Holy Trinity  
23 20:38.2 Dan Thangavelu 10 Lindenhurst  
24 20:42.5 Matt Heffernan 9 Mattituck  
25 20:47.5 Mark Eckert 11 Lindenhurst  
26 20:52.1 Brian Walsh 10 Sayville  
27 21:02.9 Charles Zaloom 10 Mattituck  
28 21:09.4 Matthew Smith 12 Holy Trinity  
29 21:13.6 Matthew Stark 10 Holy Trinity  
30 21:16.0 Luke Hession 8 Sayville  
31 21:34.8 Sam Stubblebine 8 Sayville  
32 21:36.3 Ryan Harran 10 Hicksville  
33 21:48.0 Tyler Campbell 10 Sayville  
34 21:49.0 Zach Schulz 10 Sayville  
35 21:50.1 William Miller 10 Lindenhurst  
36 22:40.0 John LaBianca 9 Lindenhurst  
37 22:42.2 Chris Dreher 11 Lindenhurst  
38 23:04.0 Kasper Dworzanczyk 10 Hicksville  
39 23:07.2 Aaron Kempster 10 James Madison  
40 23:08.7 Giovanni Cesar 9 James Madison  
41 25:33.7 Stanley Pilorge 10 James Madison  
42 25:35.2 Louis Clarke 10 Hicksville  
43 25:52.9 Alekos Mesiouris 11 Long Beach  
44 26:17.3 Shamari Sullivan 10 James Madison  
45 26:31.5 Ahmad Isfar 9 James Madison  
46 27:51.4 Iffat Nur 10 Hicksville  
47 27:56.4 Russel Kamal 10 Hicksville  
48 28:17.9 Michael Corrado 12 Hicksville  
49 28:51.4 Christopher Sarandis 10 Hicksville  
 

Race: Finals(Varsity Jr.)     Event: 5K XC

Place Time Name Grade School 
1 18:51.6 Ryan Tschirhart 10 Northport  
2 18:52.7 Dan Behrens 10 Northport  
3 19:16.5 Vincent Ballarano 10 Northport  
4 19:25.5 Sam Napoli 10 Northport  
5 19:47.6 Will Finamore 8 Miller Place  
6 19:52.3 CJ Reinesch 11 Northport  
7 20:16.9 Azende Davis 11 Half Hollow Hills East  
8 20:45.0 Kyle Radecki 11 Half Hollow Hills East  
9 20:47.7 Ryan Bolitho 9 Northport  
10 21:02.0 Levy Yossi 10 Hewlett  
11 21:10.2 James Elgort 9 Mount Sinai  
12 21:13.3 Tom Mihalin 11 Northport  
13 21:28.0 Adeel Azim 11 Mount Sinai  
14 21:29.5 Caleb Paquet 9 Northport  
15 21:32.8 Tanner Russo 10 Sayville  
16 21:34.2 Evan Flick 10 Northport  
17 21:42.4 Chris Sledjeskie 10 Mattituck  
18 21:42.9 Brian Sputh 10 Sayville  
19 21:44.4 Manny Fuentes 10 Half Hollow Hills East  
20 21:47.0 Nathaniel Small 12 Holy Trinity  
21 21:48.0 Greg Controneo 11 Lindenhurst  
22 21:48.4 Liam Haber 10 Sayville  
23 21:58.5 Sean Pomboza 9 Half Hollow Hills East  
24 22:12.2 Joseph Cunningham 8 Sayville  
25 22:18.9 Scott Giammatteo 10 Sayville  
26 22:24.0 Chris Barry 10 Half Hollow Hills East  
27 22:24.6 Tom Hoeg 8 Mattituck  
28 22:26.6 Jason Reeve 10 Mattituck  
29 22:27.6 Jarrett Tucker 9 Sayville  
30 22:28.9 Matthew Jagde 10 Patchogue/Medford  
31 22:29.4 Stephen Callis 11 Sayville  
32 22:29.9 James Sottilo 8 Miller Place  
33 22:30.3 Griffin Mills 8 Sayville  
34 22:30.5 Bruce Edington 11 Northport  
35 22:31.1 Alex Miller 11 Mount Sinai  
36 22:32.1 Anthony Virga 9 Sayville  
37 22:33.3 Derek Nelson 10 Half Hollow Hills East  
38 22:33.9 Joey DiNatale 10 MacArthur  
39 22:34.7 Roland Wimmer 11 Mount Sinai  
40 22:36.6 Brett Keeler 11 Lindenhurst  
41 22:47.7 Omar Longchamp 10 Holy Trinity  
42 22:49.5 Joseph Trupia 10 Holy Trinity  
43 22:51.2 Eric Rios 10 Patchogue/Medford  
44 22:56.4 Trevor Okula 10 Patchogue/Medford  
45 22:56.9 James Millen 12 Holy Trinity  
46 23:00.6 Jacob Patterson 10 Patchogue/Medford  
47 23:11.4 Nicholas Bosio 9 Mount Sinai  
48 23:20.4 Billy Ghicas 9 Half Hollow Hills East  
49 23:20.6 Marco Lucas 11 Mount Sinai  
50 23:22.7 James deQuillfeldt 11 Lindenhurst  
51 23:25.6 Declan Westman 10 Sayville  
52 23:39.4 Gregory Matusak 10 MacArthur  
53 23:42.0 Matthew Waldhof 12 Holy Trinity  
54 23:48.8 Sam Chimezie 11 Half Hollow Hills East  
55 23:56.1 Blair Braxton 10 Half Hollow Hills East  
56 24:02.0 Ruvolo Brian 10 Hewlett  
57 24:05.6 Andrew Young 10 Mattituck  
58 24:06.6 Chris Hicks 11 Mattituck  
59 24:09.4 Tyler Oesterle 10 Half Hollow Hills East  
60 24:10.4 Ryan Gruber 11 Patchogue/Medford  
61 24:19.3 Matthew Lafata 11 Patchogue/Medford  
62 24:21.4 Kevin Schelling 9 Patchogue/Medford  
63 24:23.4 Frankie Imbriano 9 Mattituck  
64 24:25.0 Aris Gonell 11 Miller Place  
65 24:27.3 Colin Makarius 9 Half Hollow Hills East  
66 24:30.6 Kurt Widmaier 10 Northport  
67 24:34.2 Justin Schulz 11 Patchogue/Medford  
68 24:35.5 Justin Graham 10 Mount Sinai  
69 24:44.8 Tyler McDonnell 11 Holy Trinity  
70 24:46.1 Cameron Giacolone 9 Mount Sinai  
71 24:48.0 Matthew Elenio 10 Holy Trinity  
72 24:54.4 Nick McIntyre 11 Half Hollow Hills East  
73 24:56.2 Michael Smith 10 Holy Trinity  
74 24:59.8 Brandon Rosenburg 9 Lindenhurst  
75 25:03.6 Austin Schilling 9 Miller Place  
76 25:04.4 Matthew Alvarez 11 Holy Trinity  
77 25:04.8 Matt Licht 9 Lindenhurst  
78 25:06.7 Sahil Varma 10 Half Hollow Hills East  
79 25:07.1 Drucker Tyler 10 Hewlett  
80 25:07.7 Michael Tromba 9 Half Hollow Hills East  
81 25:43.6 Kenneth Knechtel 11 Patchogue/Medford  
82 26:09.3 Mike Garafola 11 Patchogue/Medford  
83 26:26.9 Mike Zollo 10 Lindenhurst  
84 26:29.0 Sal Costa 11 Mount Sinai  
85 26:32.1 Jake Barret 10 Holy Trinity  
86 26:38.8 Harrison Forte 11 Mattituck  
87 26:40.0 Harilaos Pavlou 10 Sewanhaka  
88 27:11.1 Yash Sehgal 10 Sewanhaka  
89 28:28.0 Joseph Weitekamp 12 Holy Trinity  
90 28:35.0 Josh Gruber 10 Half Hollow Hills East  
91 28:36.7 Eitan Golan 10 Half Hollow Hills East  
92 28:45.7 Andre Guerra 10 Holy Trinity  
93 29:04.0 Michael Dufton 11 Mattituck  
94 29:57.6 William Havranek 10 Sayville  
95 30:51.9 Pulith Pieris 10 Mattituck  
 

Race: Finals(Freshmen)     Event: 1.7 Mi XC

Place Time Name Grade School 
1 09:28.2 Keith Pecora 9 Northport  
2 09:37.0 Marcus Pedersen 8 Northport  
3 09:50.4 Shawn Weingard 8 Northport  
4 09:58.5 Sean Inzerillo 9 Northport  
5 10:00.3 James Donohue 9 Northport  
6 10:10.6 Asa Easter 9 Long Beach  
7 10:15.8 Tom Thall 9 Northport  
8 10:19.3 Dan Harkin 9 Mattituck  
9 10:21.8 Cullen Armstrong 9 Hauppauge  
10 10:30.9 Paul Nigro 9 Hauppauge  
11 10:48.7 Wallace Humberto 8 James Madison  
12 10:49.4 Jack Maline 9 Northport  
13 10:53.1 Griffin Kearney 9 Lynbrook  
14 10:56.6 Joe Bartolotto 8 Mattituck  
15 11:01.0 Connor Widmaier 8 Northport  
16 11:15.3 Davis Jonathan 9 Hewlett  
17 11:24.3 Jeffrey Purirejejananin 9 MacArthur  
18 11:30.8 Nolan Mingst 9 Hicksville  
19 11:31.4 Brett Powers 8 Mount Sinai  
20 11:34.4 Andrew Aleksa 9 Sewanhaka  
21 11:40.3 James Heinzman 9 Northport  
22 11:42.8 Schweitzer Jake 8 Hewlett  
23 11:43.4 Elias Velez 8 Hauppauge  
24 11:43.9 Angel Carvajal 12 Hicksville  
25 11:44.4 Mike Campione 9 Long Beach  
26 11:45.4 Chris Egan 8 Hauppauge  
27 11:46.3 Mathew Yonks 9 Mount Sinai  
28 11:49.8 Michael D'Andrea 9 Holy Trinity  
29 11:51.8 Eddie Obrien-Curcie 9 Northport  
30 11:56.6 Kruegar Alec 9 Hewlett  
31 11:57.9 Jack Long 9 Lynbrook  
32 12:00.8 Max Newman 9 Long Beach  
33 12:06.3 Jacob Spychalsky 10 Hicksville  
34 12:08.1 Dakota Filigenzi 9 Hicksville  
35 12:09.1 Vincent McGuire 9 Holy Trinity  
36 12:11.4 Chris Mathieson 9 Hauppauge  
37 12:17.1 Billy Yang 8 Hauppauge  
38 12:20.2 Jake Gus 9 Lynbrook  
39 12:20.8 Jack Sullivan 9 Lynbrook  
40 12:25.3 Sean Robbins 9 Mattituck  
41 12:30.2 Erick Cabrera 12 Hicksville  
42 12:42.4 Mike Crisci 9 Locust Valley  
43 12:48.7 Joe Wallace 9 MacArthur  
44 12:51.8 Ryan Szpicek 8 James Madison  
45 12:54.0 Rodolitz Jason 9 Hewlett  
46 12:54.4 Brian Burke 9 MacArthur  
47 12:56.2 Jonathan Ricca 9 Hicksville  
48 12:58.6 Matt Fischer 11 Northport  
49 13:03.8 Matt Morgenstern 8 Hauppauge  
50 13:04.3 kevin Mahon 9 Mattituck  
51 13:05.3 Otoole Edward 9 Hewlett  
52 13:06.8 Chris Ferrari 8 Miller Place  
53 13:15.7 Ori Milchen 8 Half Hollow Hills East  
54 13:16.1 Idrees Khwaja 9 Locust Valley  
55 13:19.9 Chris Hutchinson 9 Long Beach  
56 14:09.6 Chinapala Sagar 9 Hewlett  
57 14:46.5 Justin Chipungco 10 Hicksville  
58 16:16.6 Jevon Pitt 8 James Madison  
59 17:34.0 Shilbin Joseph 9 MacArthur