Welcome! Register or Login       Visit Us:   
Search this site:  
Reporting on: 6,114 meets 960,258 performances
 
 
 

The Cougar Invite

Original result sheets: Results

Saturday, April 16, 2016    Location: JFK-Bellmore HS
 
Team:  Boys | Girls | Combined
 
Event Group: 
 
View by:  Overall  |  State class
Boys Spring Track 2016

Race: Semi 1(Frosh/Soph)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 13.1 h Josh Game 10 Mepham  
2 13.1 h Benjamin Berkowitz 9 Mepham  
3 13.3 h Zachary Maldonado 9 Mepham  
4 14.1 h Hariss Hashmi 10 Mepham  
5 14.2 h Syed Akhtar 10 Mepham  
6 17.3 h Drini Nela 10 Mepham  
 

Race: Semi 1(Open)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 13.6 h Brandon Ellis 12 Mepham  
2 14.3 h John Kulins 11 Mepham  
 

Race: Preliminaries(Frosh/Soph)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 11.7 h Jordan Herbert 11 VS South  
2 12.2 h Adejuwon Fasanya 10 VS South  
3 12.2 h Zefanyah McDonald 10 VS South  
4 12.3 h George Jarvis 10 VS South  
5 12.3 h Robinson Espinal 12 VS South  
6 12.6 h Ashtin Johnson 10 VS South  
 

Race: Final(Open)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 12.0 h Matt Lardi 9 Island Trees  
 

Race: Final(Unseeded)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 12.4 h DeAndre Johnson 12 Island Trees  
2 12.9 h George Mihelakis 9 Island Trees  
 

Race: Final(Frosh/Soph)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 11.5 h Nigel Walker 10 VS South  
2 11.8 h Bailey Mandell 10 Lynbrook  
3 12.0 h Matt Lardi 9 Island Trees  
 

Race: Final(Varsity)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 10.5 h Gregory Matzelle 12 Carey  
2 10.7 h Matthew Su 12 Jericho  
3 10.9 h Kerith Paschall 12 Wyandanch  
4 11.0 h Adam Fields 11 Carey  
 

Race: Prelims(Frosh/Soph)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 11.3 h Bailey Mandell 10 Lynbrook  
2 11.4 h Nigel Walker 10 VS South  
3 11.5 h Cedrick Pierre-Paul 10 VS South  
4 11.5 h Amaan Abdullah 10 VS South  
5 11.8 h James Lin 9 Jericho  
6 12.0 h Matt Lardi 9 Island Trees  
7 12.0 h Chris Happel 10 MacArthur  
8 12.0 h Nick Pili 9 Carey  
9 12.0 h Corey Powell 9 VS South  
10 12.2 h Daniel Murphy 10 MacArthur  
11 12.2 h Khristian Paschall 10 Wyandanch  
12 12.3 h Shawn King 10 JFK Bellmore  
13 12.6 h Josh Game 10 Mepham  
14 12.6 h Ashtin Johnson 10 VS South  
15 12.7 h Michael Lin 9 Jericho  
16 12.8 h Jean David Ezena 9 Wyandanch  
17 13.1 h Michael Poppo Byram Hills HS  
 

Race: Prelims(Varsity)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 10.6 h Gregory Matzelle 12 Carey  
2 11.0 h Matthew Su 12 Jericho  
3 11.0 h Kerith Paschall 12 Wyandanch  
4 11.1 h Adam Fields 11 Carey  
5 11.4 h Matthew Calderon 12 Carey  
6 11.5 h Charlie Doherty 11 Wantagh  
7 11.7 h Sean Reddy 12 Carey  
8 11.7 h Micky Peters 10 Jericho  
9 11.8 h Choscov Jean 12 Wyandanch  
10 11.9 h Joseph Branciforti 12 MacArthur  
11 11.9 h Frank Porcelli 12 Seaford  
12 12.0 h Jonathan Lin 11 Jericho  
13 12.0 h George Fontaine 11 Wyandanch  
14 12.3 h Isaiah Sirleaf 11 Wyandanch  
 

Race: Final(Soph)     Event: 100 M

Place Time Name Grade School 
1 11.3 h Bailey Mandell 10 Lynbrook  
 

Race: Final(Open)     Event: 100 HH

Place Time Name Grade School 
1 16.0 h Anish Mohile 12 Lynbrook  
 

Race: Final(Varsity)     Event: 110 HH

Place Time Name Grade School 
1 14.8 h Andrew Ariza 11 Mineola  
2 15.2 h Ryan Cummings 11 JFK Bellmore  
3 15.4 h Malik Stoddart 12 Wyandanch  
4 15.5 h Matthew Su 12 Jericho  
5 15.7 h Anthony Romeo 10 Oceanside  
6 16.0 h Anish Mohile 12 Lynbrook  
7 16.1 h Jeffrey Purirojejananon 11 MacArthur  
8 16.3 h Kenneth Ciulla 10 Carey  
9 18.0 h Jon Nieves 9 MacArthur  
10 18.5 h Brian Zhang 10 Jericho  
11 18.7 h Kristian Nilsen 11 Oceanside  
12 18.8 h Rodensky Bien-Amie 11 Wyandanch  
13 19.3 h Vincent Eng 10 Jericho  
14 19.4 h Aronis Espinal 12 Oceanside  
15 19.8 h Anthony Cuchel 10 Seaford  
16 20.1 h Danny Pires 11 Mineola  
17 20.3 h Vincent Valentini 9 Carey  
18 20.8 h Rich Corbin 11 Wantagh  
19 20.8 h Chris Russo 10 MacArthur  
20 20.8 h Jesse Capozzi 10 Carey  
21 21.0 h David Mascolo 10 Seaford  
22 21.2 h Isaiah Sirleaf 11 Wyandanch  
23 21.3 h Anthony D''Erasmo 9 Carey  
24 21.4 h Lance Fogo 11 Oceanside  
25 21.5 h Matthew Sheen 10 Jericho  
26 22.4 h Dante Valentini 9 Carey  
 

Race: Final(Unseeded)     Event: 200 M

Place Time Name Grade School 
1 23.4 h John Craine 11 Island Trees  
2 24.2 h Matt Lardi 9 Island Trees  
3 26.1 h Shane Curti 11 Island Trees  
4 26.7 h George Mihelakis 9 Island Trees  
5 27.7 h Brandon Hernandez 9 Island Trees  
6 29.3 h Kevin Chen 9 Island Trees  
 

Race: Final(Frosh)     Event: 200 M

Place Time Name Grade School 
1 24.3 h Kevin Donoghue 9 Lynbrook  
2 26.8 h Peter Hristosoulo 10 Lynbrook  
 

Race: Final(Varsity)     Event: 200 M

Place Time Name Grade School 
1 21.8 h Gregory Matzelle 12 Carey  
2 22.3 h Adam Fields 11 Carey  
3 22.6 h Ben Pernell 12 Wyandanch  
4 23.5 h Matthew Calderon 12 Carey  
5 23.9 h Choscov Jean 12 Wyandanch  
6 24.0 h Joseph Branciforti 12 MacArthur  
7 24.2 h Charlie Doherty 11 Wantagh  
8 24.5 h Sean Reddy 12 Carey  
9 24.5 h Roberto Maize 12 Wyandanch  
10 24.6 h Ryan Kapoor 11 Jericho  
11 24.6 h John Correa 12 Wantagh  
12 24.8 h Muhammad Daud 12 Oceanside  
13 24.8 h George Fontaine 11 Wyandanch  
14 24.8 h Eli Dworetsky Byram Hills HS  
15 25.1 h Daniel Koster 12 Byram Hills HS  
16 25.1 h Oraine Thompson 11 Wyandanch  
17 25.3 h Ryan Carr 12 MacArthur  
18 25.8 h Michael Faranello 12 Lynbrook  
19 25.8 h Daniel Levene Byram Hills HS  
20 26.1 h Benjamin Frieden Byram Hills HS  
21 27.5 h Isaiah Sirleaf 11 Wyandanch  
 

Race: Final(Frosh/Soph)     Event: 200 M

Place Time Name Grade School 
1 24.3 h Kevin Donoghue 9 Lynbrook  
2 24.7 h Shawn King 10 JFK Bellmore  
3 24.9 h Chris Happel 10 MacArthur  
4 25.0 h Anthony Novello 9 Mepham  
5 25.1 h Stephen Amberge 10 Mepham  
6 25.1 h Daniel Murphy 10 MacArthur  
7 25.2 h Stephen Amberge 10 Mepham  
8 25.4 h Khristian Paschall 10 Wyandanch  
9 25.8 h Alex Gross 9 Mepham  
10 25.8 h Nick Pili 9 Carey  
11 25.9 h Matt Ryan 9 Seaford  
12 26.0 h Jean David Ezena 9 Wyandanch  
13 26.3 h Brian Cheng 10 Jericho  
14 26.3 h Alex Gross 9 Mepham  
15 26.8 h Michael Poppo Byram Hills HS  
16 26.8 h Peter Hristosoulo 10 Lynbrook  
17 27.0 h Jason Park 10 Jericho  
18 27.0 h Dan Lovelace 9 Wantagh  
19 27.7 h Benjamin Berkowitz 9 Mepham  
20 28.0 h Josh Game 10 Mepham  
21 30.4 h Hariss Hashmi 10 Mepham  
22 30.6 h Syed Akhtar 10 Mepham  
 

Race: Final(Open)     Event: 200 M

Place Time Name Grade School 
1 29.5 h Brandon Ellis 12 Mepham  
2 30.6 h John Kulins 11 Mepham