Welcome! Register or Login       Visit Us:   
Search this site:  
Reporting on: 6,114 meets 960,258 performances
 
 
 

Jim Smith Invitational

Saturday, September 14, 2019    Location: Sunken Meadow State Park
 
Team:  Boys | Girls | Combined
 
Event Group: 
 
View by:  Overall  |  State class
Boys Cross Country 2019

Race: Final(Event 4 Sophomore)     Event: 5K XC

Place Time Name Grade School 
1 18:09.8 Evan Masi East Hampton  
2 18:54.7 John Schwab 10 Calhoun  
3 19:39.2 Honor Scorzelli 10 Locust Valley  
4 19:42.3 Jack Schmalzle 10 Roslyn  
5 19:47.8 Kenny He 10 Clarke  
6 19:49.7 Joseph Biladello 10 Calhoun  
7 19:51.5 Liam Biscari 10 Islip  
8 19:52.1 Ethan Doran 10 Farmingdale  
9 20:06.0 Keegan Guyer 10 Pierson  
10 20:07.5 Tom Amalfitano 12 Rocky Point  
11 20:29.2 Aidan Kopelman 10 Calhoun  
12 20:36.7 Alexander Rosario 10 Calhoun  
13 20:42.4 GianLuca Berganza 10 Roslyn  
14 21:03.7 Jack Feinberg 10 Roslyn  
15 21:04.5 Aaron Langston 10 Long Beach  
16 21:27.5 Steven Bailey 12 Glen Cove  
17 21:29.2 Patrick DelMar Miller Place  
18 21:31.0 Brendan Cucuzza 10 Roslyn  
19 21:32.7 Colin Murphy Bellport  
20 21:33.4 Tyler Krompier Bellport  
21 22:01.9 Mike Forte 10 Locust Valley  
22 22:20.1 Jonathan Chan 10 Calhoun  
23 22:34.9 Kyle Adams Hauppauge  
24 22:58.2 Daniel Beckworth 10 Clarke  
25 23:21.8 Quinn McLaughlin 10 Friends Academy  
26 23:40.6 Amr Bekhit 10 Calhoun  
27 23:42.2 Terrence Quinn 10 Farmingdale  
28 23:53.1 Anthony Guillen 11 Glen Cove  
29 24:12.7 Ben Little 10 Locust Valley  
30 24:29.8 Miles Stump 10 Clarke  
31 24:33.6 Lucas Haas West Babylon  
32 24:37.7 Michael Alexiadis West Babylon  
33 24:42.8 Jackson Palmer 10 Locust Valley  
34 24:48.4 Manuel Delgado 10 Roslyn  
35 24:51.8 Ben Fitzgerald 10 Farmingdale  
36 24:52.4 Andrew Klingele 12 Glen Cove  
37 24:55.8 Sebastian Plaza 10 Roslyn  
38 24:59.7 Andrew Babino West Babylon  
39 25:23.0 Shivpreet Singh 10 Clarke  
40 25:28.6 Ryan Kanyaro 10 Plainedge  
41 25:33.8 Troy Remkus Pierson  
42 25:56.5 Harrison Cymbler 10 Roslyn  
43 25:57.1 Ethan Labelson 10 Friends Academy  
44 26:27.8 Joshua Hong 10 Roslyn  
45 26:40.0 Christan Maselli 10 Locust Valley  
46 26:46.2 Reuben Manoj 10 Calhoun  
47 27:42.9 Daniel Czechowski 10 Roslyn  
48 27:56.9 Logan Beringer 10 Farmingdale  
49 28:22.2 Anthony Yuan 10 Roslyn  
50 29:16.0 Nicholas Karcz 10 Plainedge  
51 29:18.1 Joseph Lee 10 Calhoun  
52 29:20.8 Emilo Flores 12 East Hampton  
53 29:29.2 Mark Ferrara 10 Farmingdale  
54 29:40.9 Anthony Raspantini 9 Roslyn  
55 29:42.0 Nicholas Banz 10 Farmingdale  
56 29:53.4 Brian Ren 10 Calhoun  
57 31:52.0 Barauch Avshalumov 10 Calhoun  
58 32:11.3 Alex Mantikas 10 Locust Valley  
59 37:54.0 Joe Napolatano 11 Long Beach  
 

Race: Final(Event 6 Junior)     Event: 5K XC

Place Time Name Grade School 
1 18:05.3 Anthony Diaz 11 Farmingdale  
2 18:09.7 Luke Hauff West Babylon  
3 18:10.2 Logan Ferrari Longwood  
4 18:20.1 Fernando Sanchez 11 St. John The Baptist  
5 18:21.2 Elijah Yeroushalmi 11 Roslyn  
6 18:31.8 Braeden Vieni 11 Calhoun  
7 18:42.8 Zac Mobius 11 Southampton  
8 19:21.7 Andrew Healy 11 St. John The Baptist  
9 19:39.2 Jacob Mayourian 11 Roslyn  
10 19:41.4 Kenneth Procacci 11 Carey  
11 19:50.5 Jonathan Lelis DeSousa 12 Long Beach  
12 19:56.5 Lucas Ahrens 11 Calhoun  
13 19:57.6 Emanuel Sanchez 11 St. John The Baptist  
14 20:24.4 Henry Yu 11 Roslyn  
15 20:25.1 Daniel Islas 11 Calhoun  
16 20:30.0 Andrew Bova Miller Place  
17 20:33.1 Aidan Doyle Miller Place  
18 20:39.9 Ivan Garcia 11 St. John The Baptist  
19 20:40.5 Alex Feldman 11 JFK Bellmore  
20 20:41.1 Zachary Ragozino 11 Friends Academy  
21 20:45.2 Paul Bauccio 11 Farmingdale  
22 20:53.6 Logan Bader 11 Calhoun  
23 21:10.3 Stephen Kessler 11 Farmingdale  
24 21:26.6 Manny Vilar East Hampton  
25 21:35.0 Sam Cordova 11 Farmingdale  
26 21:39.0 Nicholas Trerrotola 11 Plainedge  
27 21:39.8 Roberto Ramos 11 Roslyn  
28 21:40.4 Christopher Gregory 11 Clarke  
29 21:48.9 Christopher Ramirez 11 Clarke  
30 21:56.2 Christopher Prainito 10 JFK Bellmore  
31 21:57.4 David Carlson Bellport  
32 22:08.6 Chris Walter Miller Place  
33 22:09.1 Jake Cavalli 11 Carey  
34 22:16.7 James Lenihan Longwood  
35 22:29.8 Thomas Chauvin West Babylon  
36 22:43.2 Joseph Kessler 11 Farmingdale  
37 22:44.1 Aviv Fedida 11 Roslyn  
38 22:45.2 Sebastian Ramirez Pierson  
39 22:46.8 Matthew Volpe 11 Long Beach  
40 22:47.2 Dylan Sofield 11 Long Beach  
41 22:58.9 Mathew Hyde 11 Floral Park  
42 23:02.8 Barlin Singh 11 Floral Park  
43 23:13.0 Christopher Burke 11 Calhoun  
44 23:33.5 Kai Rodger 10 JFK Bellmore  
45 23:36.4 Marco McCormack 11 Locust Valley  
46 23:37.6 Trumen Yardley Pierson  
47 23:38.1 Ryan Ji 11 Clarke  
48 24:03.0 Thomas Rooney 11 Long Beach  
49 24:49.4 James Edom 11 Calhoun  
50 25:03.0 Nicholas Parpan 11 Plainedge  
51 25:48.1 Michael Ponzio 11 Farmingdale  
52 25:50.6 Isaiah Folkes 11 Plainedge  
53 26:49.1 Thomas Donohue 11 Calhoun  
54 27:45.1 Matthew Gallo 10 Farmingdale  
55 27:56.6 Jack Scanlan 11 Farmingdale  
56 28:34.6 Jamari Blackwell 11 Floral Park  
57 29:26.3 Jack Frankie Bellport  
58 30:54.9 Ryan Maselli 11 Locust Valley  
 

Race: Final(Event 8 Senior)     Event: 5K XC

Place Time Name Grade School 
1 17:11.8 Tristan Marine 12 New Rochelle HS  
2 17:31.7 Shane Cass 12 New Rochelle HS  
3 17:40.7 Justin Rajab 12 Longwood  
4 17:48.8 Patrick Fiorillo 12 St. John The Baptist  
5 18:04.1 John O'Connell 12 St. John The Baptist  
6 18:28.6 Matthew Liu 12 John Glenn  
7 18:29.4 Kevin Murphy 12 Hauppauge  
8 18:31.0 Chris Greenidge 12 St. John The Baptist  
9 18:37.4 Brian Healy 12 St. John The Baptist  
10 18:45.1 Diego llanos 12 St. Francis Prep  
11 18:45.7 Sean Jordan Westhampton Beach  
12 18:52.9 Lucas Pasquina Rye Neck HS  
13 18:55.4 John Slavinskas 12 John Glenn  
14 19:15.4 Riley Brennan 12 Calhoun  
15 19:30.3 Adam Tarsia 12 Miller Place  
16 19:36.9 Noah Metzler 12 Mount Sinai  
17 19:39.7 Sean Rea 12 Farmingdale  
18 19:42.4 Tyler Hanratty 12 John Glenn  
19 19:53.4 Eric Geringswald 12 Half Hollow Hills East  
20 20:09.0 Samuel Gosden 12 Long Beach  
21 20:09.5 Kevin Budveit 12 St. John The Baptist  
22 20:11.4 Adam Lindner West Babylon  
23 20:20.1 Alvin Hsu 12 Clarke  
24 20:27.5 Bryan Cruz-Sanchez 12 Westhampton Beach  
25 20:29.6 Manuel Valenzuela Deer Park  
26 20:30.8 Sachin Kumbar 12 Half Hollow Hills East  
27 20:37.7 Steven Multer 12 Calhoun  
28 20:39.7 Samuel Anglim 12 Plainedge  
29 20:44.9 Kyle Adams 12 West Babylon  
30 21:05.4 Noah Goren 12 Long Beach  
31 21:20.2 Justin Wei 12 Mount Sinai  
32 21:22.4 Brandon Castellano 12 Longwood  
33 21:29.9 Mason Ferraro 12 JFK Bellmore  
34 21:31.1 Luciano Cianciulli 12 Rocky Point  
35 21:32.0 Ryan Devitt 12 John Glenn  
36 21:32.7 Aidan Kelly 12 Farmingdale  
37 21:33.8 Connor Fawcett 12 Farmingdale  
38 21:34.8 Alex Liu 12 Half Hollow Hills East  
39 21:37.0 Camden Sisler 12 Shoreham Wad  
40 21:44.1 Steven Chale 12 Locust Valley  
41 21:50.5 Matthew Devitt 12 John Glenn  
42 21:55.7 Max Maquet 12 Long Beach  
43 22:26.5 Kasen Meyers 12 Rocky Point  
44 22:32.9 Alberto Rodriguez 12 Clarke  
45 22:35.9 Jonathan Elkowitz 12 Roslyn  
46 22:39.3 Justin Moodie 12 Half Hollow Hills East  
47 22:46.8 Julian Cheng 12 Pierson  
48 22:56.5 Isaiah Amir-Townes 12 New Rochelle HS  
49 23:43.5 Luke Millner 12 Mount Sinai  
50 24:00.0 Brian Fitzgerald 12 Farmingdale  
51 24:05.7 Michael Ponzio 11 Farmingdale  
52 24:16.0 Michael Lombardi 12 Miller Place  
53 24:17.7 Michael Ciuffo 12 Plainedge  
54 24:35.1 Denver Dagostino Mount Sinai  
55 24:48.9 Lucas Stahlmann 12 Miller Place  
56 24:56.9 Chris Gallucci 12 New Rochelle HS  
57 25:09.1 Arthur Goady 12 Longwood  
58 25:19.7 Daniel Henninger 12 Mount Sinai  
59 25:27.5 Walter Cook 12 Plainedge  
60 26:32.2 Andrew Korakis 12 Mount Sinai  
61 26:40.0 Michael Corsi 12 Farmingdale  
62 26:46.6 Troy Behar 12 Farmingdale  
63 27:21.4 Jeremiah Cochran 12 Long Beach  
64 27:39.0 Frank Vereline 12 Farmingdale  
65 28:21.3 Jack Dooley 12 Hauppauge  
66 28:23.3 Max Grossberg 12 Roslyn  
67 28:57.5 Jack Frycek 12 Mount Sinai  
68 29:04.4 Andrew McKeown 12 Plainedge  
69 29:08.7 John Lamparter 12 Mount Sinai  
70 29:37.1 Mathew Pietranello 12 Calhoun  
71 29:48.0 Aidan Flood 12 John Glenn  
 

Race: Final(Event 2 Freshmen)     Event: 1.5 Mi XC

Place Time Name Grade School 
1 08:37.6 Matthew Belmonte 9 Calhoun  
2 08:39.2 Leo Benaharon 8 Roslyn  
3 09:06.2 Mike Berube 9 Long Beach  
4 09:10.9 Noah Hutchinson 9 Roslyn  
5 09:20.5 Isac Pines 9 Long Beach  
6 09:28.1 Zachary Carlo 9 Farmingdale  
7 09:32.2 Matthew Voynovich 9 Roslyn  
8 09:32.6 Gavin Glasco 9 Roslyn  
9 09:33.0 Quinn Dougherty 9 Friends Academy  
10 09:34.3 Harry Gerber 9 Roslyn  
11 09:35.9 Maxwell Mescolotto 9 Calhoun  
12 09:36.3 Nicholas Maltese 9 Farmingdale  
13 09:42.9 Chris Leon 9 Farmingdale  
14 09:46.6 Niv Levy 9 Roslyn  
15 09:51.7 Daniel Quick 9 Long Beach  
16 09:57.4 Ben Veneziano 9 Roslyn  
17 09:57.7 Sam Balakhanei 9 Roslyn  
18 10:03.6 Adam Ochoa 9 Roslyn  
19 10:17.2 Jake Finkel 9 Farmingdale  
20 10:19.5 Jeremy Sirof 9 Calhoun  
21 10:19.7 Jack O''Rourke 9 Farmingdale  
22 10:23.3 Jason Chung 9 Farmingdale  
23 10:26.6 Ryan Prince 9 Long Beach  
24 10:32.4 Athanasios Bubulini 12 Locust Valley  
25 10:34.3 Cody Kanyaro 9 Plainedge  
26 10:38.3 Benjamin Knigin 9 Calhoun  
27 10:47.5 Parker Goldberg 9 Roslyn  
28 10:59.9 Jonathan Sferratore 9 Calhoun  
29 11:03.1 Matt Shea 9 Farmingdale  
30 11:06.1 Dean Ratner 9 Roslyn  
31 11:12.2 Josiah Sergeant 9 Long Beach  
32 11:16.1 Aidan Eckfeldt 9 Roslyn  
33 11:20.1 Brian Ciuffo 9 Plainedge  
34 11:28.5 William Hughes 9 Calhoun  
35 11:29.5 Josh Behar 9 Farmingdale  
36 11:46.1 Benjamin Turner 9 Calhoun  
37 12:26.9 Krish Arora 9 Roslyn  
38 12:43.1 Amrit Singh 9 Floral Park  
39 13:01.1 Nicolai Glouchkov 11 Glen Cove  
40 14:17.5 Aidan Grohman 9 Locust Valley